Receptek dióolajjal

Általánosságban elmondható, hogy dióolajat minden olyan ételhez lehet alkalmazni ahova egy recept olajat ír, és mi szeretnénk diós ízt elérni az olaj helyett dióolajat alkalmazzunk. (Pl.: kenyérbe,süteményekbe, vagy egyszerűen süssünk benne tükörtojást, vagy tojásrántottát, palacsintát.)

Párolt zöldbab dióolajjal

Hozzávalók: 30 dkg zöldbab, 1 csésze dió, 2 evőkanál tejföl, 4 evőkanál dióolaj, só, fehérbors, reszelt citromhéj

Elkészítés: A zöldbabot 10 percig pároljuk . Közben 180C-os sütőben ugyanennyi idő alatt megpirítjuk a dióbelet. A tejfölt a dióolajjal kikeverjük, kevés sóval, borssal ízesítjük és a zöldbabhoz adjuk. Tálaláskor reszelt citromhéjat és a pirított apróra vágott dióval megszórjuk.

Tészta dióolajos pesztóval

Hozzávalók: 50 dkg penne tészta, 3 evőkanál fenyőmag, 2 gerezd fokhagyma, 50 dkg ruccola saláta, 3 evőkanál dióolaj, 3 evőkanál reszelt parmezán sajt, só, fehérbors

Elkészítés: A penne tésztát készre főzzük. A fenyőmagot olaj nélkül megpirítjuk. A salátát felszeleteljük és fokhagymával és a dióolajjal turmixgéppel simára keverjük. Sóval és fehérborssal ízesítjük. A reszelt sajtot a tésztához keverjük és a dióolajos pesztóval tálaljuk.

Galambbegy saláta dióolajjal(4 személyre)

Hozzávalók: 20 dkg fehér sajt ,20 dkg galambbegysaláta ,20 dkg apró kenyérszelet, feles dióbél ,borecet ,dióolaj ,só, bors

Elkészítés: A galambbegysalátát mossuk meg és szárítsuk le. Rakjuk levelenként egy salátástálra. A kenyérszeleteket – kisebb darabokra vágva – helyezzük a salátalevelekre. A sajtot vágjuk kis négyzetekre, és helyezzük a kenyérre. Díszítsük bőven feles dióbéllel. Öntsük meg kevés borecettel és dióolajjal. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Ha tartalmasabb salátát akarunk, a kenyérszeletekre vékony sült húsos szalonnaszeletkéket tehetünk.

Erdei gomba dióolajjal

Hozzávalók: 40-50 dkg erdei gomba, vagy felerészben apró termesztett csiperke 2 mogyoróhagyma vagdalva ,2-3 gerezd fokhagyma,2-3 evőkanál vagdalt petrezselyem 3 evőkanál dióolaj, só, bors

Elkészítés: Melegítsük elő a sütőt 190 C°-ra. Tisztítsuk meg a gombát a rátapadt füvektől, levelektől, stb. Vegyük ki a szárát. Keféljük le a száráról és a kalapjáról a homok- és talajszemcséket. Mossuk meg a gombákat, de ne álljanak sokáig vízben, nehogy vizet szívjanak fel. Csepegtessük le egy szűrőedényben. A mogyoróhagymákat és a fokhagymákat tisztítsuk meg, és vágjuk apróra. Vagdossuk össze a petrezselymet is, és egy edényben keverjük el a mogyoróhagymával, a fokhagymával és a dióolajjal. A nagyobb gombákat vágjuk kisebb darabokra. A gombát öntsük a dióolajos keverékbe, és tegyük a sütőbe. Lazán terítsünk rá alufóliát. 20-25 percnyi sütésre, párolásra a gombák megpuhulnak. Ekkor levesszük a fóliát, és további sütéssel hagyjuk a gomba levét elfőni. Ez 10-15 percig tart. Rögtön, melegen tálaljuk.

Diós kuglóf

Hozzávalók: 4 tojás, 1 csomag vaníliás cukor, 220 g Kristálycukor, 125 ml víz, 125 ml dióolaj, 220g liszt, 1/2 csomag sütőpor, 70g darált dió (pörkölt)

Elkészítés: 150 C°-ra melegítsük elő a sütőt. A kristálycukor felét, a vaníliás cukorral és a tojás sárgával habosra keverjük. Hozzáadjuk a vizet, a Dióolajat, majd fokozatosan adagolva dolgozzuk bele a lisztet, a sütőport és a darált, pörkölt diót. Végül a cukor másik felével kemény habbá verjük a tojásfehérjéket, amit már csak egy finom mozdulattal – már ne habverővel, inkább fakanállal – adjunk a tésztához. Öntsük kivajazott, kilisztezett kuglóf vagy tortaformába, és 55 percig süssük 150 C° -on.

Tipp: az üzletekben gyakran csak egész diót találunk és az sem pörkölt. Néhány perc alatt otthon is le tudjuk darálni finom darabosra kávéőrlőben, darálóban, vagy mozsárban, majd egy kisebb serpenyőben 3 percig – zsiradék nélkül, közepes lángon – pirítsuk (pörköljük) meg. Kihűlve adjuk csak a kevert tésztához. Tálaláskor hintsük meg porcukorral.

Dióolajas rucola saláta

Hozzávalók 4 személyre: 1 csomag rucola (kb. 120 g), 100 g Champignon gomba, 2 db kockára vágott paradicsom, 125 g kockára vágott sonka, 2 evőkanál vörösborecet, vagy Balzsamecet, 4 evőkanál Dióolaj, só, frissen őrölt bors, cukor

Elkészítés: A rucolát megmossuk, megszárítjuk, és a kockára vágott paradicsomokkal egy tálba tesszük. A dióolajat és az ecetet egy befőttes üvegbe öntjük, ízlés szerint sózzuk, borsózzuk, (frissen őrölt) esetleg cukrozzuk. Lezárjuk az üveget, összerázzuk, majd a salátára öntjük és jól elkeverjük. A megtisztított, felszeletelt gombát serpenyőben, a kockára vágott sonkával együtt megpirítjuk és a kész salátára szórjuk, majd tálaljuk.

Lencse dióolajjal (ausztrál recept)

Hozzávalók 4 személyre: 0,5 kg lencse 1 közepes hagyma 0,6 dl dióolaj ízlés szerinti fűszer

Elkészítés: Egy nagyobb lábasba öntsünk 1,5 l vizet. Tegyük bele a lencsét, a megpucolt hagymát egészben, és öntsünk hozzá 0,1 dl dióolajat. Ízlés szerint még fűszerezhetjük. Fedő alatt főzzük 30 percig, utána pedig fedő nélkül, amíg a lencse meg nem puhul. Ha a lencse megfőtt, vegyük ki a hagymát, és szűrjük le a lencsét, de igen kevés víz maradjon rajta.Öntsük ki egy tálba, csorgassuk rá a maradék dióolajat. Sózzuk meg, és ízlés szerint pirospaprikával vagy borssal is ízesíthetjük. A lencsét magában is ehetjük, de ha köretként fogyasztjuk, akkor 10 személyre is elég. A maradékot hűtőben eltehetjük, és később is megmelegíthetjük.

Megjegyzés: A lencsének vannak gyorsabban és nehezebben puhuló változatai. A recept könnyebben puhuló lencsére vonatkozik.

Krumpli diómártással

Hozzávalók: 4 db közepes krumpli 2 gerezd fokhagyma 8 dkg dióbél 3 evőkanál dióolaj petrezselyem, só, bors

Elkészítés: Főzzük meg héjában a burgonyát. Készítsük el a mártást: Hámozzuk meg a fokhagymát, és a dióbéllel, valamint a petrezselyemmel együtt mixeljük el. Öntsük hozzá a dióolajat, sózzuk és borsozzuk. Töltsük a mártást a meghámozott főtt krumplira, és körben díszítsük salátalevéllel.

Vegyes saláta dióolajjal

Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg, a szezonnak megfelelő vegyes zöldség 6 evőkanál dióolaj 6 evőkanál egyéb étolaj 4 evőkanál gyümölcsecet 6 evőkanállal a vegyes zöldségek felvagdalásából származó zöldségléből, ha kevesebb, kiegészítve vízzel 6 evőkanálnyira 1 kisebb fej, apróra vagdalt vöröshagyma 1 közepes, héjában főtt burgonya, meghámozva, darabokra vágva só, bors

Elkészítés: Amíg a burgonya fő, az olajat, ecetet, zöldséglevet, vöröshagymát robotgéppel egyenletes állagú folyadékká keverjük. A még forró burgonyadarabokat is beledolgozzuk, elpürésítjük. Az így kapott langyos öntetet az összevágott vegyes salátára öntjük, és még langyosan tálaljuk.

Ördögi almák

Hozzávalók 4 személyre: 4 db Golden alma 20 dkg friss kecskesajt 2 db endívia 8 dkg dióbél 1 rózsaszín árnyalatú grape-fruit 1 citrom 4 evőkanál lágy túró 1 csipet szerecsendió 1 evőkanál dióolaj só, bors

Elkészítés: Az almák legalját vágjuk le, annyira, hogy szilárdan megálljanak. A felső 1/3-uknál vágjuk le a kalapjukat. A vágott felületeket dörzsöljük be citrommal, hogy ne barnuljanak. Az almák belsejét,magházát vágjuk ki, de arra ügyeljünk, hogy az alma húsából belül körben maradjon a héjon. A kivágott almahúst vágjuk vékony szeletekre, öntsük meg citromlével. Hámozzuk meg a grépet, és vágjuk negyedekre egy salátástál fölött, hogy a kicsorgó levét is felfogjuk. A kecskesajtot morzsoljuk szét villával. A salátástálban vegyítsük össze az almaszeleteket, a kecskesajtot, a túró és a diót. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá a dióolajat és a szerecsendiót. Az almákat töltsük meg ezzel a töltelékkel, és díszítsük endíviával.Tálalás előtt 20 percig hűtsük.

Goffri

Hozzávalók: Zabpehelyliszt, Alma, Darált dió, 1 ek. dióolaj, Só, Szilvalekvár, Tört mogyoró

Elkészítés: Az almát lereszeljük és tetszés szerinti mennyiségű lisztből a többi hozzávalóval sűrű palacsintatésztát készítünk. Kicsit állni hagyjuk, mert duzzadni fog. Ha nagyon besűrűsödött még vizet adunk hozzá. A kisűlt goffrit megkenjük a lekvárral és megszórjuk a mogyoróval. Gazdagíthatjuk még kókuszreszelékkel, mazsolával is. Készíthetünk sós goffrit is zabpehelyliszt, víz, reszelt krumpli és fűszerek segítségével.

Ünnepi diótorta

Hozzávalók: A diós piskótához 5 dkg dió,20 dkg finomliszt, 1 púpos kávéskanál sütőpor, 1 csipet só, 8 tojás, 24 dkg cukor, 1 vaníliarúd, 1 citrom, 1 dl dióolaj. A tortaformák előkészítéséhez 1-2 dkg vaj és 2-3 evőkanál finomliszt. A kávés töltelékhez 2 evőkanál nescafé, 1 evőkanál forró víz, 25 dkg puha vaj + 15 dkg dermedt vaj, 25 dkg natúr, tejszínes krémsajt, 1 tubus sűrített tej, 5 dkg porcukor. Az áztató sziruphoz 15 dkg cukor, 1 dl víz. A díszítéshez 10 dkg dió, 10 dkg étcsokoládé, 1 evőkanál olaj, 10 szem szép, csokis bonbon.

Elkészítés: Előmelegítjük a sütőt 175 fokra (gázsütőn 4-es fokozat), és kivajazunk, kilisztezünk, majd sütőpapírt illesztünk 2 db 24 cm átmérőjű kapcsos tortaformába. A diót száraz serpenyőben kevergetve illatosra pirítjuk, és ha kihűlt, akkor a megadott cukormennyiségből 1 evőkanálnyit elveszünk, és ezzel együtt kávédarálóban finomra őröljük. A liszthez hozzákeverjük a darált diót, a sütőport és a sót, majd a tojásokat beletörjük egy kifejezetten nagy keverőtálba. Hozzáadjuk a maradék cukrot, hozzáreszeljük a citrom illatos héját, aztán a vaníliarudat hosszában félbevágjuk, késsel kikapargatjuk a belsejét, és ezt is a tojásokhoz tesszük.

A cukros-citromhéjas-vaníliás tojást robotgéppel 8-10 percen át keverjük, hogy habos és sűrű masszát kapjunk. Ezután letesszük a robotgépet, fakanalat veszünk a kezünkbe, és 2-3 részletben széles, óvatos mozdulatokkal hozzáforgatjuk a diós-sütőporos lisztet, majd a dióolajat. A masszát végül fele-fele arányban elosztjuk a tortaformákban, 30-35 perc alatt megsütjük a sütőben, és rácsra téve kihűtjük őket. (A diós piskótákat 1 nappal korábban is megcsinálhatjuk, és ha két piskóta egyszerre nem fér be, akkor egymás után állítsuk össze a masszájukat, majd süssük meg őket.)

A töltelékhez a neszkávét feloldjuk a forró vízben, majd a többi hozzávalóval együtt alaposan összekeverjük. A kihűlés után újra langyítjuk (850 wattos mikróban kb. 30 másodperc alatt), majd a 15 deka dermedt vajat hozzáadva robotgéppel krémesre keverjük. Ennyi az egész, nem több. (A töltelék is elkészíthető egy nappal korábban, csak akkor a plusz vajjal való kikeverést közvetlenül a torta összeállítása előtt végezzük el.)

Az áztatószirup sem művészet: kevergetve összeforraljuk a cukrot és a vizet egy kisebb edényben, aztán kihűtjük. (És igen, ezt is meg lehet csinálni 1 nappal korábban.) Mielőtt összeállítanánk a tortát, felkészülünk a díszítésre. A diót száraz serpenyőben kevergetve illatosra pirítjuk, aztán a cukorral együtt finomra őröljük. A csokit apróra törjük, és az olajjal együtt folyósra olvasztjuk enyhe gőz fölött. Amikor már langyosra hűlt, kis nylon zacskóba töltjük, majd a zacskó egyik sarkát ollóval lecsípjük. A zacskót aztán magunk mellé fektetjük a konyhapulton, hogy a csoki ne folyjon ki belőle. És ez már a finis. Mindkét piskótát fűrészfogú késsel félbevágjuk, és az így kapott 4 lapot megöntözzük kevés áztatósziruppal. Nem föltétlen kell az összeset felhasználni, elég csak annyi belőle, hogy a lapok ne maradjanak szárazak.

A szirupos piskótalapokból aztán 3-at megkenünk pár evőkanál kávés töltelékkel, és a lapokat egymásra rakjuk. Most jöhet rájuk a negyedik lap, amelyet szintén megkenünk némi töltelékkel, és utána a torta oldalát is bevonjuk vele. Ide, azaz az oldalára ezután egyenletes rétegben rátapasztjuk a kezünkkel a darált diót, majd a tetejére keresztbe-kasul lágy csoki-csíkokat csurgatunk a zacskóból, és a tetejét feldíszítjük a csokis bonbonokkal. Végül az összeállított tortát legalább 1-2 órára betesszük a hűtőbe, hogy az ízei összeérjenek, de még finomabb lesz, ha itt marad 1 teljes napot.

Balatoni harcsa dióolajban

Hozzávalók (4 főre): 16 dkg fehér gyöngybab, 10-12 levél friss zsálya, 4 dkg friss kecskesajt, 2 dkg tökmag, 32 dkg friss harcsafilé, 2 ág friss borsikafű, 0,01 l tökmagolaj, dióolaj, só,bors, 1 kávéskanál ecet

Elkészítés: A harcsafilét sózzuk, borsozzuk, majd felöntjük annyi dióolajjal, hogy éppen ellepje. Friss borsikafüvet adunk hozzá és 60 fokos sütőben 25 perc alatt elkészítjük. A babot megmossuk, hideg vízben egy éjszakát áztatjuk, majd zöldség alaplében megfőzzük. A felét simára turmixoljuk, hozzáadjuk a megmaradt babszemeket. Friss zsályalevélből reszelt kecskesajttal, pirított tökmaggal és tökmagolajjal készítünk egy “pestot” és ezzel fűszerezzük a főzeléket. Sóval, borssal és kevés jó minőségű ecettel ízesítjük. A végén vajjal dúsítjuk.

Diós kenyér

Előkészület: 20 perc
Sütés: 30 perc

Hozzávalók 4 főre: 10 dkg dióbél, 5 dl langyos tej, 5 dkg élesztő, 4 ek dióolaj, 1,5 kk só, 75 dkg finomliszt

Elkészítés: A diót apróra vágjuk. 10 darabot egészben hagyunk a díszítéshez. A felaprított diót egy serpenyőben megpirítjuk. A kézmeleg tejet egy tálba öntjük, az élesztőt belemorzsoljuk, egy kevés lisztet elkeverünk benne. Langyos helyen 15 perc alatt felfuttatjuk. Ezután a dióolajat és a sót hozzáadjuk. A liszttel hólyagos tésztává dagasztjuk. A diót beledolgozzuk. Ha kenyérsütőben készítjük elő, akkor a hozzávalókat egyben beletesszük és megdagasztatjuk. A kelesztést már nem a gép végzi (mert nem fér el benne). A tésztát egy tálban, letakarva, meleg helyen kb. 1 órát kelesztjük. Meglisztezett deszkára borítjuk, elfelezzük és gömbölyded cipókat formálunk belőle. A tetejüket nem túl mélyen kb. ujjnyi szélességben késsel bevagdossuk és a kimaradt diókat ezekbe a vájatokba tesszük. Tepsire rakjuk (nem túl közel egymáshoz). Kb. 30 percen át ismételten kelesztjük. Előmelegített sütőben, közepesnél nagyobb lángon (180 fok) kb. 25-30 perc alatt készre sütjük.

Sóska saláta

Előkészület: 15 perc

Hozzávalók 1 főre: 100 g zsenge sóskalevél, 1 szál zeller, 1 közepes szál sárgarépa, 1 közepes alma fele. Az öntethez 3 ek dióolaj, 1/2 citrom leve, csipet só, csipet őrölt fehér bors, 1 tk méz, 1 gerezd fokhagyma

Elkészítés: Először az öntetet készítsük el: kis tálban összekeverjük a dióolajat a citrom kifacsart levével, a mézzel és sóval, borssal ízesítjük. A fokhagymagerezdet egészen finomra vágjuk és hozzáadjuk az öntethez. A megtisztított sóskaleveleket nagyjából egymásra téve kb. 1 centi vastag csíkokra vagdossuk. A zellerszárat, és a megpucolt sárgarépát olyan vékonyra szeleteljük, amilyenre csak tudjuk. Az almát megmossuk, megszárítjuk (nem hámozzuk meg!), magházát kivágjuk és tetszőleges formájú (de nem túl nagy), leheletvékony szeletekre vágjuk. Az előkészített hozzávalókat egy nagyobb tálba tesszük és egészen finom lyukú szűrűn keresztül rácsorgatjuk az öntetet (hogy a kis fokhagyma darabkák ne kerüljenek bele a salátába). Az egészet jól összeforgatjuk és AZONNAL megesszük. (Ezt a salátát nem szabad előre elkészíteni: fontos, hogy közvetlenül a fogyasztása előtt csináljuk meg, különben a sóska összefonnyad, almaszeletkék pedig megbarnulnak…)

Diós vöröskáposzta saláta céklával

A vöröskáposzta az egyik legegészségesebb téli zöldségünk, amit leginkább (szét)párolva fogyasztunk, pedig nyersen a leghatékonyabb. A diós vöröskáposzta saláta céklával és sajttal egy remek példa arra, hogy a vöröskáposzta nyersen is szuper finom és nagyon jól kombinálható egyéb zöldségekkel és a dióolajjal.

Hozzávalók: 20 dkg vöröskáposzta, 1 kisebb lilahagyma, 5 db bébi főtt cékla, Fél fejes saláta (kb 15 dkg), 5 dkg dióbél, 15 dkg sajt. Az öntethez: 2 ek dióolaj, 2 ek juharszirup, 2 tk borecet

Elkészítés: A vöröskáposztát és a salátát megtisztítjuk, nagyon vékonyan felszeleteljük, vagy legyaluljuk. A hagymát félbevágjuk, vékonyan felszeleteljük. A dióbelet olaj nélkül egy serpenyőben kissé megpirítjuk. A főtt céklákat gerezdekre vágjuk. Az öntetet kikeverjük. A szeletelt zöldségeket egy nagy tálalóedényben elkeverjük az öntettel, sózzuk, borsozzuk, majd megszórjuk a dióval, és rámorzsáljuk a sajtot.

Káposztasaláta dióolajjal

Hozzávalók 4 személyre: 3 evőkanál vörösborecet, 2 evőkanál almalé, 1 evőkanál csípős mustár (tormás a legjobb), 1 alma, 1 evőkanál mazsola, só, bors, 1 kávéskanál cukor, 4 evőkanál napraforgóolaj, 2 evőkanál dióolaj, 1 kis fej vöröskáposzta (40 dkg), 1 fej jégsaláta, 15 dkg camembert, 2 evőkanál dióbél

Elkészítés: Az ecetet, az almalét és a mustárt keverjük össze. Az almát hámozzuk meg, magozzuk ki, és vágjuk 1 centis kockákra. Forgassuk a szószba, nehogy megbarnuljanak, majd vegyük ki, és tegyük félre. Ezután keverjük a szószhoz a mazsolát, a sót, a borsot, a cukrot és az olajakat, és keverjük addig, amíg homogén, sűrű szószt kapunk. A vöröskáposztát vágjuk négybe, szedjük ki a torzsáját, és csíkozzuk fel. Keverjük össze a szósszal. A jégsalátát aprítsuk fel, osszuk salátás tányérokba, halmozzuk rá a vöröskáposztát, A tetejére tegyünk felszeletelt camembert-t és felkockázott almát. A dióbelet vágjuk durvára, száraz serpenyőben néhány percig pirítsuk, és még forrón szórjuk a salátára.

Bögrés-mikrós sütemény 3 perc alatt

Hozzávalók az alaprecepthez: 4 csapott evőkanál finomliszt, 2-3 csapott evőkanál cukor vagy gyümölcscukor, 1 késhegynyi sütőpor vagy szódabikarbóna, 2 evőkanál főző kakaópor, 1 tojás, 2 evőkanál dióolaj, 2 evőkanál tej

Hozzávalók a mákos, narancsos verzióhoz: 4 evőkanál liszt, 2 evőkanál cukros darált mák, 1 evőkanál cukor vagy gyümölcscukor, csipet szódabikarbóna vagy sütőpor, 1 tojás, 2 evőkanál dióolaj, 1-1 evőkanál tej és narancslé vagy csak 2 evőkanál narancslé, csipet fahéj.

Elkészítés: Vegyük a bögrét, és kanalazzuk bele a száraz elemeket. Jó alaposan keverjük őket össze. Üssük rá a tojást, és adjuk hozzá a nedves elemeket. Egy kanál segítségével alaposan keverjük össze a hozzávalókat, folyós masszát kapunk. A bögre szélét törüljük le egy szalvétával. Tegyük a bögrét a mikrohullámú sütőbe, majd állítsuk be az időszabályozót 3 percre. Kb. 1 perc alatt szépen megemelkedik a tészta, de ne vegyük ki előbb semmi esetre sem. Ha megállt a mikró, hagyjuk bent 30 másodpercet, majd vegyük ki. Nekem szépen kiesett a formából a sütemény, de ha ez nem menne ilyen simán, akkor egy kés segítségével vágjuk körbe, mielőtt kivennénk. A süti a bögre formájától függően lehet magas is. Ha ez így van, nekem így volt, akkor vágjuk ketté, majd így tegyük a tányérra. Csokis karamellöntettel és naranccsal nagyon finom.

Megjegyzés: Ez a bögrés sütemény 3 perc alatt készül el mikrohullámú sütőbe téve. Egy 3 dl-es hőálló, bögre, és pár perc kevergetés szükséges mindössze az édes nyalánksághoz. Az alapreceptet többféle képpen variálhatjuk

Kakaós – mézes süti recept

Hozzávalók 2 főre: 15 dkg finomra darált, vagy őrölt mandula, 5 dkg kókuszreszelék, 5 dkg szezámliszt (szezámmag ledarálva), 8 dkg vaj, vagy 1 dl dióolaj, 4 tojás, 2 ek méz, 1 ek natúr kakaópor, 1,5 kk őrölt fahéj, 1/2 kk őrölt szerecsendió, 2 csipet őrölt szegfűszeg, 1 ek nyírfacukor, 1 tk sütőpor vagy fél tk szódabikarbóna, olívaolaj. A tetejére díszítéshez 3 dkg szeletelt mandula (ez most nekem nem volt, így pár szem mazsolát tettem rá, és a végén pici kókuszreszeléket szórtam)

Elkészítés: A sütőt bekapcsoljuk. Egy tepsit kikenünk olívaolajjal, sütőpapírral kibéleljük és azt is bekenjük, így könnyen kicsúszik majd a tészta. Összekeverjük a vajat a mézzel, fűszerekkel, nyírfacukorral és kakaóval. Egyenként hozzáadjuk a tojásokat, de közben végig kevergetjük. Egy másik tálban kimérjük a mandulát, a kókuszreszeléket kávédarálón ledarálva, a szezámlisztet és a sütőport (vagy szódabikarbónát) és elkeverjük. Hozzáadjuk a tojásos masszához, jól eldolgozzuk és az előkészített tepsibe öntjük, elegyengetjük a tetejét. (Ha a tepsi mérete ekkora, akkor kb 2 cm magas süti lesz belőle, ha keskenyebb a tepsi és mélyebb, nem baj, csak akkor tovább és picit alacsonyabb hőfokon kell sütni.) Tehát előmelegítve készre sütjük. Leszedjük a sütőpapírt -szinte kicsúszik belőle- aztán hagyjuk kihűlni. Szeleteljük.

Mazsolás dióolajos süti

Hozzávalók: 40 dkg liszt, 4 tojás, 50 ml dióolaj, 1 sütőpor, 1 vaníliás cukor, 2 dl tej, mazsola és nagyobb darabokra tört csokoládé.

Elkészítés: A hozzávalókat összekeverjük és kenyérsütőbe megsütjük. De hagyományos sütőben is megsüthető. Elkészítése igen egyszerű.

Zöldbab saláta dióolajjal

Hozzávaló: 2 maréknyi zöldbab, 2 evőkanál tejföl, 4 evőkanál dióolaj, egy nagy marék dió, kevés só, bors, egy kevés reszelt citromhéj

Elkészítés: A zöldbabot gőzön 8-9 percig pároljuk (a hegyes végét ne vágjuk le, az a legízesebb csak a másikat). Közben 180 fokos sütőben ugyanennyi idő alatt megpirítunk egy nagy marék diót. A tejfölt kikeverjük dióolajjal 1:2 arányban, kevés sóval, borssal, összeforgatjuk a zöldbabbal, úgy, hogy ne tocsogjon az öntetben, csak épp vékonyan bevonja. Egy kevés reszelt citromhéjat adunk hozzá. Végül megszórjuk a pirított dióval és pirospaprikával.

Dióolajos tészta

Hozzávalók: 50 dkg fusilli vagy farfalle tészta, 5 evőkanál dióolaj, 1 dl étolaj, 1 nagyobb csirkemell, 15 dkg szeletelt sonka, 2 marék picit áttört dió, 2 db őszibarack, 2 nagyobb szőlőfürt, 1 db körte, 20 dkg mozzarella, 2 gerezd fokhagyma, egy kávéskanál római kömény, só, frissen őrölt bors

Elkészítés: A tésztát olaj nélküli sós vízben al dente (félig főtt) állagúra főzzük. Közben a csirkemellet és a sonkát 1 centi széles csíkokra, a barackot és a körtét (hámozás után) hasábokra, a sajtot kockára vágjuk. Az olajakat összekeverjük,egy serpenyőben tesszük, beleszórunk 1 kávéskanál sót. Félbevágjuk a fokhagymákat, az olajban megfuttatjuk, majd kidobjuk. A csirkemelleket a római köménnyel az olajba keverjük, pillanatok alatt pirul. Ekkor beleszórjuk a diót és a sonkát, majd kis lángon pirítjuk még pár percen át, vigyázva, meg ne égjen a dió. A hasábokra vágott gyümölcsöket hozzákeverjük, és még 1-2 percen át pároljuk, ügyelve, hogy ne puhuljanak meg túlságosan. Egy tálba töltjük a tejszínt, borsozzuk, majd hozzákeverjük a serpenyő még meleg, de már nem tűzforró tartalmát, a szőlőszemeket, a sajtkockákat és a leszűrt, de nem leöblített tésztát. Ha kell, sózzuk, majd 2 órán át hűtőben tároljuk, hogy összeolvadjanak az ízek. Tálaláskor pici dióval díszíthetünk minden adagot.

Főtt burgonya dióolaj-mártással

Hozzávalók: 4 db közepes burgonya, 2 gerezd fokhagyma, 8 dg dióbél, 3 evőkanál dióolaj, petrezselyem, só, bors

Elkészítés: Főzzük meg héjában a burgonyát. Közben készítsük el a mártást. Hámozzuk meg a fokhagymát, és a dióbéllel, valamint a petrezselyemmel együtt mixeljük össze. Öntsük hozzá a dióolajat, sózzuk és borsozzuk. Töltsük a mártást a meghámozott főtt burgonyára, és körben díszítsük salátalevéllel. Egyszerű étel és finom!

Jó étvágyat!